آموزش شنای پروانه به کودکان

آموزش شنای پروانه به کودکان یک مهارت مهم و سودمند برای کودکان است و آموزش شنای پروانه به کودکان به آن‌ها کمک می‌کند تا اعتماد به نفس بیشتری پیدا کنند و از فواید جسمانی و روحی شنا برخوردار شوند. آموزش شنای پروانه به کودکان یکی از مراحل زیبا و در عین حال پیچیده در آموزش شنا برای کودکان است.
شنای پروانه از جمله حرکات زیبا و در عین حال پیچیده در دنیای شنا است که انجام آن نیازمند تجربه و مهارت زیادی است و اغلب برای شناگران حرفه‌ای مناسب است. حتی اگر شما یک مبتدی هستید و با حرکات ساده‌تر شنا آشنا هستید، می‌توانید با تلاش و تمرین به این حرکت جذاب و چالش‌برانگیز پی ببرید. حتماً شاهد شناگران حرفه‌ای در رقابت‌های المپیک بوده‌اید،  این افراد نه تنها به ابعاد زیبایی و هنری حرکت پروانه پرداخته‌اند بلکه توانسته‌اند تکنیک‌های پیچیده و مطلوب این استعداد را به دست آورند.
با چندین سال تجربه در زمینه آموزش شنای پروانه به کودکان ، مجموعه مجموعه بین‌المللی دنیای آبی کودکان با بهره‌گیری از علم روز جهان و از روش‌های آموزشی خاص از کشورهای مختلف اعم از استرالیا Aust Swim و ایالات متحده ASCA، با بالاترین استانداردها و تجهیزات مدرن، بهترین خدمات آموزشی را برای فرزندان گرامی شما فراهم آورده است.
یکی از نکات مهم در یادگیری آموزش شنای پروانه به کودکان، توجه به قدرت بدنی و تکنیک‌های خاص است. این حرکت نیازمند استفاده از عضلات مختلف بدن و هماهنگی بالای حرکات است. با تمرین منظم و توجه به جزئیات فنی، می‌توانید به تدریج تسلط خود را در این حوزه افزایش دهید.

معرفی شنای پروانه

شنای پروانه، یکی از چهار سبک اصلی شنا، به عنوان دومین سریع‌ترین سبک شنا محسوب می‌شود. این شنا، از ارتقای شنای قورباغه در دهه ۱۹۳۰ شکل گرفت و در سال ۱۹۵۶ به شکل رسمی وارد رقابت‌های المپیک شد. مرحله ابتکاری خروج دست از آب، اولین گام در تحول شنای قورباغه بود که باعث افزایش چشمگیر سرعت شناگران شد، بدون این‌که مقررات موجود در آن زمان را نقض کند. تحول بعدی در شنای پروانه با ابداع شیوه پا زدن دلفین رخ داد؛ در این روش، پاها به جای حرکت در صفحه افقی، در یک صفحه عمودی و هماهنگ حرکت می‌کنند. این ابتکار به طور قابل توجهی به افزایش سرعت شناگران در سبک پروانه کمک کرد نسبت به سبک قورباغه‌ای.

مراحل آموزش شنای پروانه به کودکان

شنای پروانه

 1. آشنایی با آب در آموزش شنای پروانه به کودکان

 • ابتدا کودک را با محیط آب آشنا کنید. ممکن است برخی از کودکان احساس ترس یا ناامنی در آب داشته باشند.
 • به آرامی آن‌ها را با آب آشنا کنید و از طریق بازی‌های ساده، اعتماد به نفس آن‌ها را افزایش دهید.
 1. تعلیمات ایمنی در آموزش شنای پروانه به کودکان

 • به کودکان آموزش دهید که هرگز به تنهایی در آب نروند و همواره با نگهدارنده (مثل استاد شنا) همراه باشند.
 • از آن‌ها بخواهید که قوانین ایمنی را رعایت کنند، مانند اجتناب از فرود رفتن یا تماس با دیگران.
 1. آموزش تنفس در آموزش شنای پروانه به کودکان

 • به کودکان آموزش دهید چگونه به درستی تنفس کنند. این شامل تنفس عمیق و تنفس در آب می‌شود.
 1. آموزش حرکات ابتدایی در آموزش شنای پروانه به کودکان

 • با آموزش حرکات ابتدایی شنا مانند آزاد کردن دست‌ها، پاها و حرکات مختلف در آب، کودکان می‌توانند با تسلط بر این حرکات به تدریج به شناگری پروانه برسند.
 1. استفاده از وسایل کمکی در آموزش شنای پروانه به کودکان

 • استفاده از وسایل کمکی مانند تخته شنا یا حلقه شنا می‌تواند به کودکان در یادگیری شنا کمک کند.
 1. تشویق و پاداش در آموزش شنای پروانه به کودکان

 • کودکان را تشویق کنید و با اعطای پاداش‌های کوچک، از آن‌ها برای ادامه تلاش و یادگیری حمایت کنید.
 1. کلاس‌های شنا در آموزش شنای پروانه به کودکان

 • شرکت در کلاس‌های شنا با استاد مجرب می‌تواند بهترین راه برای آموزش به کودکان باشد. استاد شنا می‌تواند بهترین تکنیک‌ها و نکات را به کودکان آموزش دهد.

با تداوم تمرینات و تلاش‌ها، کودکان به تدریج مهارت شنا را ادراک می‌کنند و از طریق این فعالیت لذت می‌برند. همچنین، حواستان به ایمنی در آب و اطراف آب که بسیار حائز اهمیت است، باشد. برای یادگیری نکات بیشتر و آموزش جزئیات حرکات در شنای پروانه برای کودکان خود، می‌توانید به دوره‌های آموزشی مجموعه بین‌المللی دنیای آبی کودکان مراجعه کرده و از تجربه و تخصص این مربیان حرفه‌ای بهره‌مند شوید.
توجه: مربی‌های مجموعه بین‌المللی دنیای آبی کودکان (Aqua kids world) طبق متدهای روز دنیا که توسط انجمن مربیان شنای آمریکا (ASCA) و کانادا و استرالیا (Aust Swim) آموزش داده می‌شود. برای آموزش شنای پروانه به کودکان برنامه‌ریزی دقیق و ویژه دارد.

آموزش شنای پروانه

آموزش شنای پروانه به کودکان و  تکنیک‌های شنای پروانه

تکنیک اول شنای پروانه: حرکات بدن

برای درک بهتر تکنیک‌های آموزش شنای پروانه به کودکان، به بررسی حرکت بدن پرداخته و البته در مرحله اول، موقعیت شروع را در نظر بگیرید:

 • در حالت شناوری در آب قرار دارید.
 • سر در یک خط با بالاتنه قرار گرفته و به سمت کف استخر نگاه می‌کند.
 • بازوها در کنار بدن قرار گرفته و پاها صاف، کشیده و به هم چسبیده هستند.
 1. حرکت موج دار:
 • در این موقعیت ابتدایی، بدن را موج دار در آب حرکت می‌دهید.
 • قفسه سینه چند اینچ به داخل آب فشار داده و سپس آن را رها می‌کنید.
 • همچنین، هیپ یا باسن خود را به داخل آب فشار می‌دهید و سپس آن را رها می‌کنید.
 • این دو حرکت باعث ایجاد یک موج زیبا در بدن می‌شود.
 1. حرکت دلفین:
 • هنگامی که باسن به سمت پایین حرکت می‌کند، ران و عضلات چهارسر به آب وارد می‌شوند.
 • پاها از زانو خم می‌شوند و با یک حرکت شلاقی به سمت پایین و عقب کشیده می‌شوند.
 • این حرکت، “حرکت دلفین” نامیده می‌شود و به بهبود تکنیک شنای پروانه کمک می‌کند.
 1. حرکت سر:
 • حرکت سر ظریف‌تر از یک حرکت ساده به سمت بالا و پایین است.
 • سر باید در هر دو جهت به میزان کمی خم شود: هنگام حرکت قفسه سینه به سمت پایین، سر کمی به جلو خم می‌شود و هنگام حرکت به سمت بالا، سر کمی به عقب خم می‌شود.
 • این حرکت‌های سر هماهنگ با تکان‌های بدن باید باشند و در افزایش نیروی جلوبرنده‌ی شما تأثیرگذار باشند.

تکنیک دوم آموزش شنای پروانه به کودکان حرکات بازوها

در حرکت پروانه، حرکات بازوها بسیار اساسی و هماهنگ با سایر بخش‌های بدن است. اگر به بدن شناگر از بالا نگاه کنید، خواهید دید که هر دو بازو به طور همزمان یک مسیر S شکلی را در آب طی می‌کنند. حرکات بازوها از نزدیکی باسن شروع می‌شود و با حرکت نیم دایره‌ای به جلو، در نهایت وارد آب می‌شود و چرخه جدید حرکت پروانه آغاز می‌گردد.

آزادسازی در آموزش شنای پروانه به کودکان

آزادسازی هماهنگ با حرکت دوم دلفین رخ می‌دهد. در این زمان، شانه‌ها بالای سطح آب قرار دارند و دست‌ها به باسن نزدیک می‌شوند. در حالی که آرنج‌ها هنوز به حدی خمیده هستند، بازوها از آب خارج می‌شوند. در ابتدا شانه‌ها از آب خارج می‌شوند و سپس ساعد‌ها و در نهایت کف دست‌ها به سمت خارج از آب حرکت می‌کنند. حرکت بازوها در این روش باعث ایجاد کششی کمی می‌شود.
این مرحله از  آموزش شنای پروانه به کودکان ،حرکت به کودک امکان می‌دهد تا بازوها را به آزادی از آب برساند و برای چرخه بعدی حرکت آماده شود. زمانی که دست‌ها از آب خارج می‌شوند، کف دست‌ها باعث ایجاد کشش ملایمی می‌شوند، اما باید توجه داشت که این کشش نباید اغراق شود تا از افت باسن به سمت آب جلوگیری شود. این مرحله از آزادسازی باعث می‌شود تا شناگران به آرامی و با کنترل بازوها به سمت ریکاوری حرکت کنند و در نهایت به حالت آماده برای دوره جدیدی از حرکات پروانه برسند.

ریکاوری اصل مهم در آموزش شنای پروانه به کودکان

در فرآیند ریکاوری آموزش شنای پروانه به کودکان، بازوها به سمت پهلو در یک حرکت نیم دایره‌ای از باسن به سمت جلوی بدن حرکت می‌کنند. کف دست‌ها در این حرکت ابتدا به سمت داخل و سپس به سمت بالا حرکت می‌کنند. این حرکت به تدریج انجام می‌شود تا زمانی که در انتهای ریکاوری دست‌ها به سمت پایین و رو به آب باشند.

مجموعه بین‌المللی دنیای آبی کودکان (Aqua Kids World)

مدرسان مجموعه بین المللی “دنیای آبی کودکان (Aqua Kids World) با اتکا به روش‌های پیشرفته جهانی، که توسط انجمن مربیان شنای آمریکا (ASCA)، کانادا، و استرالیا (Aust Swim) تدریس می‌شوند، برنامه‌های آموزش شنا برای نوزادان را به شیوه‌ای دقیق و منحصر به فرد طراحی می‌نمایند.
در این مجموعه، مربیان با توجه ویژه به کودکان، از اصول مدرن آموزش شنا بهره می‌برند. این اصول، که از آخرین دستاوردهای علمی و تجربیات بین‌المللی بهره‌مند است، به اطمینان از یادگیری بهینه و ایجاد تجربه مثبتی برای کودکان هنگام آموزش شنا منجر می‌شود. یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد این مجموعه، برنامه‌ریزی دقیق است که با توجه به نیازها و ویژگی‌های هر کودک، گام به گام اجرا می‌شود. این برنامه‌ریزی شخصی سازی شده، مهارت‌های شنا را به طور هوشمندانه در کودکان توسعه می‌دهد و به آن‌ها اجازه می‌دهد با اعتماد به نفس و خودآگاهی بیشتری به محیط آبی نزدیک شوند.
همچنین، مربیان از رویکردهای آموزشی مثبت بهره‌مند هستند تا کودکان را به شنا آشنا کنند. این رویکردها به افزایش انگیزه و علاقه کودکان به یادگیری شنا کمک می‌کند و تجربه‌ای دلپذیر و سازنده را برای آنان ایجاد می‌نمایند.
با توجه به تنوع و شناخت عمیق مربیان در زمینه‌های مختلف شنا، آموزش‌های ارائه شده توسط مجموعه “دنیای آبی کودکان” بهترین استانداردهای جهانی را ترکیب می‌نماید و برای کودکان فرصتی فراهم می‌کند تا با بهترین راهکارها و تکنیک‌ها، به یادگیری شنا بپردازند و از این مهارت اساسی و مفید بهره‌مند شوند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *